A Maslow-piramis témához kötődve utána jártam, hogy mi a tényleges külömbség az öntranszcendencia és az önmegvalósítás között. Az alapvető különbség a fókusz irányában és a cél meghatározásában rejlik:
- Az önmegvalósítás fókusza az egyén: Ez a szint a bennünk rejlő egyéni potenciál kibontakoztatásáról szól. A középpontban az önkifejezés, a saját szenvedélyek megélése, az alkotás és a flow-élmények keresése áll. Olyan technikák segítik, mint a kreatív projektek vagy az önismereti munka, amelyek célja az egyéni kiteljesedés.
- Az öntranszcendencia fókusza az egón túli világ: Ezen a szinten a figyelem túllép az egón és az egyéni érdekeken. A cél már nem a saját személyiség fejlesztése, hanem egy magasabb cél, a spiritualitás vagy az egységélmény megélése.
Főbb különbségek a tevékenységekben:
| Jellemző | Önmegvalósítás | Öntranszcendencia |
|---|---|---|
| Cél | Egyéni kiteljesedés, kreativitás. | Magasabb cél, spiritualitás, egység. |
| Irányultság | Befelé, az önkifejezés felé. | Kifelé, az egyéni érdekeken túlra. |
| Kapcsolat másokkal | Önismeret és saját fejlődés. | Mások önzetlen támogatása ellenszolgáltatás nélkül. |
| Technikák | Kreatív projektek, projektalapú tanulás (PBL). | Meditáció, mindfulness, ima, természetben töltött idő. |
Bár mindkét szint eléréséhez fontos a belső munka, az öntranszcendencia egy mélyebb önreflexiót igényel, ahol az egyén már nem önmagát tekinti a legfőbb célpontnak, hanem egy nagyobb egész részeként határozza meg magát.
Ahhoz, hogy valaki ezekre a szintekre léphessen elengedhetetlen az alacsonyabb szintek (például a biztonság és a kapcsolódás) stabilizálása.
